Shop Mobile More Submit  Join Login
×
Details

Submitted on
August 9, 2008
Image Size
532 KB
Resolution
700×973
Thumb

Stats

Views
6,124 (1 today)
Favourites
142 (who?)
Comments
113
×
Michael C.Hall as Dexter by Ilojleen Michael C.Hall as Dexter by Ilojleen

Facebook | Tumblr

:icondonotuseplz::iconmyartplz:

Jennifer Carpenter by IlojleenJennifer Carpenter as Debra Morgan ACEO by Ilojleen

:pointr: WIPS:
WIP I & WIP II
:pointr: REFERENCE PHOTO

I guess most of you know, who is this, unlike Polish people. If not, some words about Dexter series. It stars Michael C.Hall, who plays the main character, Dexter Morgan. The plot is based on Jeff Lindsay's Darkly dreaming Dexter and other of the series - it is a story of a a blood spatter analyst who works for police. He feels a need of killing. He distinguishes himself from other killers by the fact, that he kills only "bad" people. By day he is a model partner for his girlfriend Rita, a model guardian for her kids, an ideal brother for his foster sister Debra, who also works for police. He doesn't have many human feelings, but he tries to fight with it. He's kinda creepy cute! :giggle:
Anyway, for me it's the best show I have ever seen. Me and my mum are totally hooked on it :heart: Yesterday we watched 5 episodes, one after another :XD:
A few words about the drawing: I worked on it a lot and I'm proud of myself. I don't mean about the result - it's your duty to rate this ;) - but I mean that I spent so much time (about 15h) and paid so much attention to make it as good as I could. I wasn't able to make every hair to look like in the ref. photo (it's impossible, at least for me ;)), but I did try to do my best. I even drew several small veins on the eyeball. The background... it looks beter in reality. What's more... remember when I asked you "how I should draw some blood stains on a portrait"? It was because of this portrait. Finally, I decided to make them in Photoshop, because Michael's portrait cost me too much of time to screw it up by unskilful use of crayons ^^' So I prefered to make them in "a digital way". Maybe, one day... I'll try to draw these stains by red pencil :)
Anyway, you'd better enjoy this portrait... if not... :threaten:

Kidding!

[Sorry if I made some mistakes, it's late in Poland and I'm quite sleppy. I'm going to sleep in a few whiles... sorry I haven't replayed on your comments and haven't rated your artworks, it's because recently I've been offline. I'll cope with them soon, promise!]

Domyślam się, że raczej nikt z Was nie kojarzy pana powyżej, więc na początek parę słów wyjaśnienia. "Dexter" to amerykański serial, w którym tytułową rolę gra aktor Michael C. Hall. Fabuła serialu oparta jest na książce Jeffa Lindsaya "Demony dobrego Dextera" - to opowieść o policyjnym laborancie, który od urodzenia odczuwa potrzebę zabijania. Od innych morderców wyróżnia go to, że zabija tylko tych "złych" ludzi. Za dnia jest przykładnym partnerem Rity, swojej dziewczyny, opiekunem jej dzieci, wzorowym bratem przyrodniej siostry Debry, również pracującej w policji. Charakteryzuje go brak uczuć wyższych, jednak podejmuje walkę z tą "wadą".
Jak dla mnie to świetny serial kryminalny, okraszony genialnym czarnym humorem, niespodziewanymi zwrotami akcji i niebanalną fabuła. Może nie da się tego wywnioskować po tym krótkim opisie, ale się cholernie wciągnęłam :heart: Dowód? Wczoraj pod rząd oglądnęłam z mamą 5 odcinków drugiego sezonu "Dextera" :XD: Uwielbiam, uwielbiam. To dla mnie serial nr 1!
Co do rysunku: napracowałam się i jestem z siebie dumna, nie tyle co z efektu - tu ocenę pozostawiam Wam - ale z faktu, iż poświęciłam mu wiele godzin i "dopieściłam" do ostatniej kreseczki. Oczywiście jak zwykle nie rysowałam każdego włoska na głowie tak, jak na oryginalnym zdjęciu, bo to niewykonalne (przynajmniej dla mnie ;)), ale starałam się nad każdym innym szczegółem. Nawet nad żyłkami w oczach. Tło chyba lepiej wygląda w rzeczywistości. Plamy krwi dodane w Photoshopie. Dlatego pytałam Was o zdanie, jak zrobić krew, ale że poświęciłam około 15h na ten rysunek, najzwyczajniej bałam się użyć kredki. Może kiedyś zdecyduję się na to ;)
Tak czy siak, proszę wyrażać opinię na temat rysunku, bo jeśli nie... :threaten:

Żartuję!

[Wiem, że jeszcze nie odpowiedziałam na mnóstwo komentarzy i nie oceniłam Waszych prac, ale ostatnio nie bywałam na necie, wkrótce to nadrobię, obiecuję!]
Add a Comment:
 
:iconfinalfantasy981:
FinalFantasy981 Featured By Owner Feb 5, 2014  Hobbyist Traditional Artist
YEES This is awesome!! I'm attempting to draw from the same reference currently :c
Reply
:iconilojleen:
Ilojleen Featured By Owner Feb 7, 2014   Traditional Artist
Thank you very much :D Good luck! :hug:
Reply
:iconfinalfantasy981:
FinalFantasy981 Featured By Owner Feb 7, 2014  Hobbyist Traditional Artist
You're most welcome :heart:
Reply
:iconrazivir:
Razivir Featured By Owner Nov 29, 2011  Hobbyist General Artist
Оо Декстеряка мой любимый сериал!!!
Reply
:iconilojleen:
Ilojleen Featured By Owner Dec 2, 2011   Traditional Artist
Sorry, I don't speak Russian :B
Reply
:iconmelanie-j-howle:
Melanie-J-Howle Featured By Owner Aug 7, 2011  Hobbyist General Artist
I faved loads all grt and sent one to my dark art group 2 =D
Reply
:iconilojleen:
Ilojleen Featured By Owner Aug 8, 2011   Traditional Artist
Aww thanks so much, Melanie, it means a lot :tighthug:
Reply
:iconmelanie-j-howle:
Melanie-J-Howle Featured By Owner Aug 8, 2011  Hobbyist General Artist
welcome :heart:
Reply
:icondarthjudicare:
DarthJudicare Featured By Owner Jun 10, 2011  Hobbyist Traditional Artist
Great drawing!!
Reply
:iconilojleen:
Ilojleen Featured By Owner Jun 10, 2011   Traditional Artist
I'm glad you like it, thanks a lot! :iconsnuzzleplz:
Reply
Add a Comment: